Czy można biegać mając zwyrodnienia w kolanie?
Dzisiejszy wpis rozpoczyna się od opisu przypadku pacjenta. Do Gabinetu Fizjoterapii ISiN zgłosiła się pacjentka, lat 50, z bólem kolan. Jej dolegliwości zaczęły się 5 lat temu od bólu lewego kolana, który pojawiał się sporadycznie. Pacjentka wykonała wtedy badanie rentgenowskie (RTG) obu stawów kolanowych. W opisie badań pojawiła się informacja o drobnych zmianach zwyrodnieniowych w obu kolanach. Gdy pacjentka wróciła do lekarza z wynikami usłyszała, że ma chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych i powinna stawy oszczędzać. Od tamtej pory zrezygnowała z aktywności fizycznej – przestała biegać i chodzić na siłownię. Ograniczyła aktywność fizyczną do minimum. Jej dolegliwości bólowe narastały, z czasem pojawił się także ból prawego kolana. Pacjentka wykonywała nowe badania obrazowe i otrzymywała kolejne diagnozy o chorobie zwyrodnieniowej. Jest stan się pogorszył do tego stopnia, że musiała przyjmować leki przeciwbólowe, które przynosiły tylko chwilową ulgę. Pacjentka za namową lekarza zaczęła rozważać zabieg artroskopii stawów kolanowych.
Pacjentka z powyższego opisu nie jest wyjątkiem. Wiele osób słysząc o chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych unika ruchu, w szczególności biegania i ćwiczeń siłowych.
Co mówi współczesna nauka?
Tymczasem przeprowadzono badania na osobach z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych [1]. Badanie obejmowało 1203 uczestników (średni wiek 63,2 lat) ze zwyrodnieniami stawów kolanowych przynajmniej w jednym kolanie. Wnioski z badania są następujące: bieganie NIE skutkuje postępem choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Co więcej, bieganie pozytywnie wpłynęło na funkcję kolana u osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego i zredukowało dolegliwości bólowe w stawach. „Oszczędzanie” stawów kolanowych w celu ochrony chrząstki stawowej to legenda. Najnowsze badania wyraźnie wskazują na brak związku między rekreacyjnym bieganiem a degeneracją chrząstki stawowej [2, 3].
Postępowanie w chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych
Czy to oznacza, że osobom, które zgłaszają ból w kolanie i mają zmiany zwyrodnieniowe od razu polecimy bieganie? Zdecydowanie nie! U wielu osób ze zwyrodnieniem stawów kolanowych ból często wynika z tego, że takie osoby bały się ruchu i oszczędzały kolana przez długi czas. Nierzadko pojawiła się w związku z tym nadwaga lub otyłość, która tylko dodatkowo obciąża stawy kolanowe. Skutkiem mogą być przykurcze stawowe i mięśniowe. Wtedy powrót do aktywności fizycznej musi być stopniowy, dostosowany do stanu zdrowia i stanu funkcjonalnego pacjenta. Często pierwszym etapem rehabilitacji są spacery, nisko intensywne ćwiczenia, terapia manualna, edukacja oraz wizyta u dietetyka, nakierowana na zmianę nawyków żywieniowych. Powrót do aktywności fizycznej to proces. Aby był bezpieczny i efektywny powinien być prowadzony pod okiem fizjoterapeuty i trenera.
Ruszaj się na zdrowie!
Piśmiennictwo
- Lo GH., Musa SM., Driban JB. et al. Running does not increase symptoms or structural progression in people with knee osteoarthritis: data from the osteoarthritis initiative. Clin Rheumatol 2018.
- Dong X., Li C., Liu J., Huang P., Jiang G., Zhang M., Zhang W., Zhang X. The effect of running on knee joint cartilage: A systematic review and meta-analysis. Phys Ther Sport 2021.
- Horga LM., Henckel J., Fotiadou A., Hirschmann A., Torlasco C., Di Laura A., D’Silva A., Sharma S., Moon J., Hart A. Can marathon running improve knee damage of middle-aged adults? A prospective cohort study. BJM 2019.
Opinie pacjentów
Bardzo cieszę się z wyboru fizjoterapeutki, profesjonale podejście, znaczna ulga w bólu już po pierwszej wizycie. Polecam
Po więcej opinii zapraszamy do aplikacji booksy.
Profesjonalne podejście, szczegółowy wywiad oraz miła atmosfera. Już po pierwszej wizycie czuję ulgę i mogę znów trenować bez bólu. Ćwiczenia do wykonywania w domu lub po treningu zostały szczegółowo pokazane i dokładnie omówione. Z czystym sumieniem polecam Panią Monikę.
Po więcej opinii zapraszamy do aplikacji booksy.
Bardzo konkretna fizjoterapeutka. Wystarczył jeden masaż i już jest ogromna poprawa. Dostałam również bardzo proste i skuteczne zalecenia.
Po więcej opinii zapraszamy do aplikacji booksy.
Godziny otwarcia
Poniedziałek | 12:00 – 20:00 |
Wtorek | 8:00 – 12:00 |
Środa | 12:00 -20:00 |
Czwartek | 12:00 – 20:00 |
Piątek | 8:00 – 12:00 |
Sobota | 16:00 -19:00 |
Lokalizacja
Nasze wartości
Być postrzeganym jako najbardziej wiarygodny, niezawodny i skuteczny gabinet fizjoterapii w naszej społeczności, napędzany przez naukę, doskonałe wyniki oraz kompetentny, przyjazny i wydajny zespół.
Leczymy na gruncie klinicznych i naukowych faktów. Taki jest Gabinet Fizjoterapii ISiN.
Jest powszechnym prawem wszystkich rzeczy organicznych i nieorganicznych, wszystkich rzeczy fizycznych i ludzkich, wszelkich prawdziwych przejawów umysłu, że życie poznaje się po jego wyrazie i po tym, że forma wynika z funkcji.