Jaki materac wybrać do spania?

Ludzie zwykle śpią około jednej trzeciej swojego życia [1]. Zadowalające wykorzystanie pozostałych dwóch trzecich możliwe jest tylko wtedy, gdy sen jest wolny od zakłóceń i przerw. Niestety, w ostatnich latach coraz więcej osób skarży się na zaburzenia snu, co obniża jakość życia i negatywnie wpływa na zdrowie. Ból dolnej części pleców (ang. Low Back Pain, LBP) jest jednym z tych czynników, które znacznie obniżają jakość snu [2, 3].

Czy materac wpływa zmniejszenie bólu pleców?

Wiele osób zmagających się z problemem bólu pleców zadaje pytanie fizjoterapeucie podczas wizyty jaki materac wybrać do spania, aby ich dolegliwości się zmniejszyły. Chociaż kilka badań potwierdza znaczenie materacy dla jakości snu, nie ma powszechnej zgody, co do optymalnego projektu materaca, który łagodzi lub zapobiega bólowi pleców.

Coraz więcej firm promuje swoje materace, twierdząc, że w konsekwencji mogą poprawić jakość snu i jakość życia, udając, że ich materace są „materacami ortopedycznymi” o właściwościach terapeutycznych. Takie twierdzenia nie są poparte wystarczającymi dowodami.

Wydaje się jednak, że wiodącą rolę odgrywa twardość materaca, ponieważ badania pokazują, że średnio twarde powierzchnie mogą skutecznie zmniejszyć dolegliwości u osób skarżących się na ból pleców [4].

Twardy, średnio twardy, miękki – jaki materac jest najlepszy?

W przeglądzie systematycznym poddano analizie wyniki różnych badań, aby utwierdzić się w przekonaniu, które materace mogą skutecznie zmniejszyć ból pleców lub zapobiec jego wystąpieniu. Na podstawie danych publikowanych w literaturze można stwierdzić, że materace o średniej twardości oferują więcej korzyści osobom z niespecyficznym bólem dolnej części pleców. Badania rzeczywiście wykazały, że materace te poprawiają jakość snu i zmniejszają ryzyko wystąpienia bólu pleców. Wykazano również, że manipulacja temperaturą za pomocą materaca HHCM (o dużej pojemności cieplnej – ang. high heat capacity mattress) spowodowała zmniejszenie wzrostu temperatury skóry pleców i temperatury głębokiej ciała oraz poprawę ciągłości i głębokości snu [5].

Czy sam materac wystarczy?

Jak wskazano powyżej – twardość materaca ma znaczenie dla poprawy jakości snu, ale wciąż jest to tylko jeden z czynników, który na tę jakość snu wpływa. Wiele osób z bólem pleców i zaburzeniami snu testuje różne łóżka i materace nie mogąc znaleźć satysfakcjonującego rozwiązania pod tym względem. Wtedy problem jakości snu i bólu pleców po wstaniu z łóżka jest bardziej złożony. W przypadku mało zdrowego stylu życia, tj. braku aktywności fizycznej, dużej ilości przewlekłego stresu, niezdrowej diety oraz stosowaniu używek nawet najlepszy materac nie zda egzaminu [6].

Co zatem robić, aby się wysypiać i nie budzić z bólem pleców? 

Zgodnie z doniesieniami naukowymi należy:

 • wybrać średnio twardy materac;

 • wprowadzić do dnia aktywność fizyczną;

 • jeść zdrowo, odpowiednio się nawadniać;

 • zaprzestać stosowania używek (papierosy, alkohol, narkotyki);

 • unikać kofeiny w godzinach popołudniowych i wieczornych;

 • stosować techniki redukcji stresu (np. medytacja, ćwiczenia oddechowe);

 • zrezygnować z używania urządzeń elektronicznych (telefony, laptopy, tablety) bezpośrednio przed snem [6].

Piśmiennictwo

 1. Tonetti LL., Martoni MM., Natale VV. Effects of different mattresses on sleep quality in healthy subjects: an actigraphic study. Biol Rhythm Res. 2011
 2. Swanson LM., Arnedt JT., Rosekind MR., Belenky G., Balkin TJ., Drake C. Sleep disorders and work performance: findings from the 2008 national sleep foundation sleep in America poll. J Sleep Res. 2011.
 3. Cimmino MA., Ferrone C., Cutolo M. Epidemiology of chronic musculoskeletal pain. Best Pract Res Clin Rheumatol 2011.
 4. Jacobson B., Wallace T., Gemmell H. Subjective rating of perceived back pain, stiffness and sleep quality following introduction of medium- firm bedding systems. J Chiropr Med 2006.
 5. Caggiari G. , Talesa GR., Toro G., Jannelli E., Monteleone G. Puddu L. Journal of Orthopaedics and Traumatology. What type of mattress should be chosen to avoid back pain and improve sleep quality? Review of the literature. 2021 
 6. Irish LA., Kline CE., Gunn HE., Buysse DJ., Hall MH. The role of sleep hygiene in promoting public health: A review of empirical evidence. Sleep medicine reviews. 2015.

Opinie pacjentów

Bardzo cieszę się z wyboru fizjoterapeutki, profesjonale podejście, znaczna ulga w bólu już po pierwszej wizycie. Polecam

Po więcej opinii zapraszamy do aplikacji booksy.

Dariusz P

Profesjonalne podejście, szczegółowy wywiad oraz miła atmosfera. Już po pierwszej wizycie czuję ulgę i mogę znów trenować bez bólu. Ćwiczenia do wykonywania w domu lub po treningu zostały szczegółowo pokazane i dokładnie omówione. Z czystym sumieniem polecam Panią Monikę.

Po więcej opinii zapraszamy do aplikacji booksy.

Marcin P

Bardzo konkretna fizjoterapeutka. Wystarczył jeden masaż i już jest ogromna poprawa. Dostałam również bardzo proste i skuteczne zalecenia.

Po więcej opinii zapraszamy do aplikacji booksy.

Ania H

Godziny otwarcia

Poniedziałek 12:00 – 20:00
Wtorek 8:00 – 12:00
Środa 12:00 -20:00
Czwartek 12:00 – 20:00
Piątek 8:00 – 12:00
Sobota 16:00 -19:00

Lokalizacja

Nasze wartości

Jesteśmy zobowiązani do zapewnienia wysokiej jakości i innowacyjnej opieki poprzez wspieranie komfortowego, prywatnego i profesjonalnego środowiska. Nasz interdyscyplinarny zespół będzie współpracował, aby zaoferować kompleksowe i skoncentrowane na pacjencie podejście, aby zapewnić najwyższy poziom skuteczności leczenia.

Być postrzeganym jako najbardziej wiarygodny, niezawodny i skuteczny gabinet fizjoterapii w naszej społeczności, napędzany przez naukę, doskonałe wyniki oraz kompetentny, przyjazny i wydajny zespół.

Leczymy na gruncie klinicznych i naukowych faktów. Taki jest Gabinet Fizjoterapii ISiN.

Jest powszechnym prawem wszystkich rzeczy organicznych i nieorganicznych, wszystkich rzeczy fizycznych i ludzkich, wszelkich prawdziwych przejawów umysłu, że życie poznaje się po jego wyrazie i po tym, że forma wynika z funkcji.

Rejestracja

Twoje zdrowie i sprawność fizyczna są dla nas najważniejsze! Niezwlekaj z troską o nie. U nasz możesz umówić się na wizytę online.

Gabinet Fizjoterapii Instytutu Sportu i Nauki