Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, leczenie

Łokieć tenisisty to potoczne określenie schorzenia, które objawia się bólem po bocznej stronie łokcia. Nazwa schorzenia jest jednak myląca, gdyż ta dolegliwość dotyka w mniejszym stopniu graczy tenisa i sportowców rakietowych – według badań to jedynie 10% przypadków. Narażeni na nią są przede wszystkim pracownicy biurowi i techniczni [1].

Jak powstaje łokieć tenisisty?

Główną przyczyną powstawania łokcia tenisisty są zmiany degeneracyjne przyczepów mięśni prostowników nadgarstka w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej (bok łokcia) spowodowane długotrwałym przeciążeniem ręki podczas wykonywania powtarzalnych ruchów nadgarstka i przedramienia, np. pisania na klawiaturze, skręcenia mebli, wkręcania śrub. Zmiany degeneracyjne powstają na skutek powtarzających się mikrourazów ścięgien, w czasie których dochodzi do uszkodzeń włókien kolagenowych [2].

Początkowo sądzono, że przyczyną bólu jest zapalenie w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej, jednakże badania histopatologiczne wykazały brak komórek zapalnych w biopsjach przewlekłego łokcia tenisisty. Zauważono natomiast zwapnienia w okolicy przyczepów mięśniowych oraz tworzenie się patologicznych naczyń krwionośnych [3].

Jakie są objawy łokcia tenisisty?

Charakterystyczne objawy łokcia tenisisty to:

Objawy jakie może dawać blizna:

 • ból pojawiający się przy próbie chwytania, ściskania ręki, nawracania i odwracania przedramienia lub ruchów wyprostnych w nadgarstku;

 • wrażliwość i tkliwość tkanek podczas ucisku w okolicy łokcia;

 • osłabienie siły chwytu – objawia się to, np. w trudności utrzymania kubka z herbatą;

 • poranna sztywność w łokciu, która w początkowym stadium choroby ustępuje po rozruszaniu;

 • czasami obrzęk po bocznej stronie łokcia.

Jak leczyć łokieć tenisisty?

Leczenie łokcia tenisisty zazwyczaj trwa długo, ponieważ pierwsze objawy bólu w okolicy łokcia są często przez pacjentów bagatelizowane. Natomiast gdy dochodzi do zaostrzenia dolegliwości, to w większości przypadków leczenie obejmuje fizykoterapię (laser, magnetoterapia, ultradźwięki), stosowanie leków i maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych (NLPZ) oraz zastrzyki sterydowe. To leczenie bywa często nieskuteczne. Jak wcześniej wspomniano łokieć tenisisty nie jest spowodowany stanem zapalnym a fizykoterapia i leki NLPZ mają głównie działanie przeciwzapalne. Z kolei iniekcje sterydowe przynoszą szybką ulgę w bólu, jednakże niszczą strukturę kolagenu, co po pewnym czasie wzmaga dolegliwości. Chwilowe uśmierzenie bólu dzięki zastrzykowi bez wyleczenia zmian degeneracyjnych powoduje, że pacjent wraca do czynności przeciążających, które doprowadziły do dysfunkcji, co ostatecznie tylko nasila dolegliwości bólowe i pogłębia niepełnosprawność [4].

Jak zatem postępować z łokciem tenisisty, aby proces leczniczy był skuteczny?

 • Regeneracja – podstawową zasadą w procesie leczenia łokcia tenisisty jest odpoczynek, w celu umożliwienia regeneracji uszkodzonej tkance. Jeśli przeciążenia powstały na skutek aktywności fizycznej lub pracy zawodowej, to konieczna jest modyfikacja tych aktywności, które doprowadziły do przeciążeń lub zrobienie przerwy od pewnych czynności, aby uszkodzona tkanka miała warunki do szybszego gojenia się. Jak modyfikować czynności przeciążające, to element edukacji pacjenta, którą zajmuje się fizjoterapeuta.

 • Fizjoterapia – w celu przyspieszenia regeneracji fizjoterapeuta stosuje szereg czynności i metod, do których zaliczamy m. in. masaż poprzeczny, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, falę uderzeniową, suche igłowanie, kinesiotaping. 

 • Ćwiczenia – ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia ekscentryczne mięśni przedramienia, rolowanie [4].

Powrót do aktywności fizycznej i pracy zawodowej

Wyniki leczenia zachowawczego (nieoperacyjnego) są bardzo dobre. U większości pacjentów objawy bólowe ustępują całkowicie i mogą oni wrócić do pracy zawodowej oraz uprawiać aktywność fizyczną na poziomie sprzed powstania przeciążeń. Ważne jest, aby proces terapeutyczny odbywał się pod okiem fizjoterapeuty i trenera, aby obciążenia zwiększać stopniowo, co uczyni powrót do sprawności szybszym i bardziej efektywnym.

Piśmiennictwo

 1. Ollivierre CO, Nirschl RP. Tennis elbow: Current concepts of treatment and rehabilitation. Sports Med. 1996.
 2. Eygendaal D, Rahussen FTG, Diercks RL. Biomechanics of the elbow joint in tennis players and relation to pathology. BJSM. 2007.
 3. Kraushaar BS,  Nirschl RP. Tendinosis of the elbow (tennis elbow): clinical features and findings of histological, immunohistochemical, and electron microscopy studies. The Journal of Bone & Joint Surgery. 1999. 
 4. Kun-Long Ma, Hai-Qiang Wang. Research Article Management of Lateral Epicondylitis: A Narrative Literature Review 2020.

Opinie pacjentów

Bardzo cieszę się z wyboru fizjoterapeutki, profesjonale podejście, znaczna ulga w bólu już po pierwszej wizycie. Polecam

Po więcej opinii zapraszamy do aplikacji booksy.

Dariusz P

Profesjonalne podejście, szczegółowy wywiad oraz miła atmosfera. Już po pierwszej wizycie czuję ulgę i mogę znów trenować bez bólu. Ćwiczenia do wykonywania w domu lub po treningu zostały szczegółowo pokazane i dokładnie omówione. Z czystym sumieniem polecam Panią Monikę.

Po więcej opinii zapraszamy do aplikacji booksy.

Marcin P

Bardzo konkretna fizjoterapeutka. Wystarczył jeden masaż i już jest ogromna poprawa. Dostałam również bardzo proste i skuteczne zalecenia.

Po więcej opinii zapraszamy do aplikacji booksy.

Ania H

Godziny otwarcia

Poniedziałek 12:00 – 20:00
Wtorek 8:00 – 12:00
Środa 12:00 -20:00
Czwartek 12:00 – 20:00
Piątek 8:00 – 12:00
Sobota 16:00 -19:00

Lokalizacja

Nasze wartości

Jesteśmy zobowiązani do zapewnienia wysokiej jakości i innowacyjnej opieki poprzez wspieranie komfortowego, prywatnego i profesjonalnego środowiska. Nasz interdyscyplinarny zespół będzie współpracował, aby zaoferować kompleksowe i skoncentrowane na pacjencie podejście, aby zapewnić najwyższy poziom skuteczności leczenia.

Być postrzeganym jako najbardziej wiarygodny, niezawodny i skuteczny gabinet fizjoterapii w naszej społeczności, napędzany przez naukę, doskonałe wyniki oraz kompetentny, przyjazny i wydajny zespół.

Leczymy na gruncie klinicznych i naukowych faktów. Taki jest Gabinet Fizjoterapii ISiN.

Jest powszechnym prawem wszystkich rzeczy organicznych i nieorganicznych, wszystkich rzeczy fizycznych i ludzkich, wszelkich prawdziwych przejawów umysłu, że życie poznaje się po jego wyrazie i po tym, że forma wynika z funkcji.

Rejestracja

Twoje zdrowie i sprawność fizyczna są dla nas najważniejsze! Niezwlekaj z troską o nie. U nasz możesz umówić się na wizytę online.

Gabinet Fizjoterapii Instytutu Sportu i Nauki