Blizna –  czy może być przyczyną bólu?

Większość z nas w ciągu swojego życia doświadczy sytuacji, której skutkiem będzie powstanie na ciele blizny. W niniejszym artykule wyjaśnione zostanie dlaczego każda, nawet najmniejsza blizna wymaga szczególnej uwagi fizjoterapeuty, aby nie stała się przyczyną różnorakich problemów bólowych, ograniczenia ruchomości w stawach lub zaburzeń czucia.

Czym jest blizna?

Blizna to tkanka łączna powstająca w miejscu uszkodzenia skóry, do którego doszło na skutek urazu, poparzenia lub zabiegu chirurgicznego. Jej początkowym i zarówno najważniejszym zadaniem jest zamknięcie zranionej struktury. Z czasem blizna ulega przebudowie i zastępuje uszkodzoną tkankę.

Mówiąc o bliźnie należy pamiętać, że nie chodzi tylko o zmianę wyglądu zewnętrznego skóry, ale przede wszystkim o upośledzenie ruchomości wszystkich warstw, które zostały wpierw rozcięte skalpelem w czasie operacji (skóra, powięzi, mięśnie, narządy wewnętrzne). W warunkach prawidłowych warstwy te „ślizgają się” swobodnie między sobą. Podczas procesu gojenia się tkanek dochodzi do ich zrastania na wszystkich poziomach. Głównym składnikiem budulcowym nowej tkanki jest kolagen, który zapewnia wytrzymałość. Jednak, podczas przebudowy układa się on w sposób nieregularny, przeplatając się z innymi tkankami jak mięśnie, ścięgna czy powięź, powodując tak zwane zrosty tkankowe [1].

Ból odległej okolicy ciała

Zrosty tkankowe są przyczyną zaburzeń funkcjonowania wielu struktur mięśniowo-powięziowych poprzez lokalne zmniejszenie ślizgu tkanek, co może wywołać objawy bólowe w bardzo odległych obszarach ciała. Zjawisko to występuje z uwagi na właściwości powięzi, która jest bogato unerwioną tkanką pokrywającą całe nasze ciało. Jej nadmierne napięcie lub sklejenie w jednym miejscu (blizna) skutkuje zwiększonym obciążeniem innych struktur. Aby lepiej zobrazować działanie blizny na nasz organizm wystarczy pomyśleć o ubraniu na siebie kilku warstw odzieży (t-shirt, bluza, płaszcz). Gdy tak ubrani podnosimy rękę warstwy odzieży muszą się ślizgać po sobie i przemieszczać, aby ruch ręki w górę był możliwy. Teraz wyobraźmy sobie sytuację, w której w okolicy brzucha umieścimy duży klips spinający na tym poziomie wszystkie warstwy odzieży. Wówczas podniesienie ręki będzie bardzo trudne, obarczone wieloma kompensacjami w układzie ruchu. 

W związku z powyższym nawet mała blizna po laparoskopii w okolicy jamy brzusznej może powodować kłujący ból w okolicach pleców lub barków, albo blizna w okolicy biodra może doprowadzić do powstania bólu lokalizującego się w kolanie [1].

Objawy jakie może dawać blizna:

 • ból miejscowy lub odległych części ciała;

 • zaburzenia czucia w okolicy blizny;

 • przeczulica w okolicy blizny;

 • mrowienie i drętwienie;

 • zaburzenia siły mięśniowej;

 • ograniczenie ruchomości w stawach;

 • zmiany w postawie ciała;

 • w przypadku blizn na jamach brzucha – zaburzenia trawienia, wzdęcia, zaparcia, nietrzymanie moczu.

Mobilizacja blizny – czy jest konieczna i kiedy ją rozpocząć

Ryzyko związane z powstawaniem blizn można zminimalizować jedynie poprzez kompleksową rehabilitację blizny – zarówno świeżej, jak i na wszystkich etapach procesu gojenia.

Terapię blizny najlepiej rozpocząć możliwie najwcześniej, już kilka dni po operacji. Początkowa praca nie będzie jednak dotyczyć samej blizny, ale obszarów znajdujących się wokół blizny w celu poprawy ukrwienia tkanek oraz zmniejszenia opuchlizny. Wymaga to uwagi i ostrożności fizjoterapeuty, aby nie doprowadzić do przerostu tkanek. Bezpośrednia praca z blizną możliwa jest po zdjęciu szwów i  pełnym wygojeniu się rany – około 3-4 tygodni od operacji [2].

Metody pracy z blizną:

 • mobilizacja blizny – działania tego rodzaju prowadzą do zwiększenia ruchomości skóry, zmniejszenia bólu, poprawy elastyczności i ukrwienia tkanek oraz redukcji zrostów;

 • rozciąganie i ćwiczenia – stosuje w celu zwiększenia elastyczności ciała i poprawy przesuwalności tkanek;

 • suche igłowanie – stosuje się w celu poprawy elastyczności i przesuwalności tkanek;

 • kinesiotaping – wspomaga normalizację napięcia mięśniowego, koryguje ułożenie skóry i powięzi; jednakże zastosowanie kinesiotapingu na bliznę możemy wprowadzić dopiero po zagojeniu się rany; zbyt wczesne aplikacje mogą spowodować zaburzenie tworzenia się wiązań kolagenowych;

 • edukacja i autoterapia – to niezbędne składowe każdego procesu terapeutycznego; techniki manualne są skuteczną metodą uruchamiania blizny. W pierwszej kolejności wykonuje je specjalista, ale pacjent, po uprzednim instruktażu, powinien część technik wykonywać samodzielnie w domu [3].

Każda blizna może być przyczyną wielu objawów, których się z nią nie kojarzy. Zarówno świeża, jak i starsza blizna mogą stanowić źródło problemów bólowych. Nie ma znaczenia kiedy doszło do powstania blizny – jeśli masz bliznę i nigdy nie byłeś i fizjoterapeuty, to teraz jest na to odpowiedni moment.

Piśmiennictwo

 1. Bordoni B., Zanier E. Skin, fascias, and scars: symptoms and systematic connections. J Multidiscip Healthc, 2014.
 2. Schleip, Findley, Chaitow, Huijing. Powięź. Badanie, profilaktyka i terapia dysfunkcji sieci powięziowej. Edra Urban & Partner. Wrocław 2014.
 3. Sidgwick GP, McGeorge D, Bayat A. A comprehensive evidence-based review on the role of topicals and dressings in the management of skin scarring. Arch Dermatol Res. 2015 Aug;307(6):461-77. doi: 10.1007/s00403-015-1572-0. Epub 2015 Jun 5. PMID: 26044054; PMCID: PMC4506744.

Opinie pacjentów

Bardzo cieszę się z wyboru fizjoterapeutki, profesjonale podejście, znaczna ulga w bólu już po pierwszej wizycie. Polecam

Po więcej opinii zapraszamy do aplikacji booksy.

Dariusz P

Profesjonalne podejście, szczegółowy wywiad oraz miła atmosfera. Już po pierwszej wizycie czuję ulgę i mogę znów trenować bez bólu. Ćwiczenia do wykonywania w domu lub po treningu zostały szczegółowo pokazane i dokładnie omówione. Z czystym sumieniem polecam Panią Monikę.

Po więcej opinii zapraszamy do aplikacji booksy.

Marcin P

Bardzo konkretna fizjoterapeutka. Wystarczył jeden masaż i już jest ogromna poprawa. Dostałam również bardzo proste i skuteczne zalecenia.

Po więcej opinii zapraszamy do aplikacji booksy.

Ania H

Godziny otwarcia

Poniedziałek 12:00 – 20:00
Wtorek 8:00 – 12:00
Środa 12:00 -20:00
Czwartek 12:00 – 20:00
Piątek 8:00 – 12:00
Sobota 16:00 -19:00

Lokalizacja

Nasze wartości

Jesteśmy zobowiązani do zapewnienia wysokiej jakości i innowacyjnej opieki poprzez wspieranie komfortowego, prywatnego i profesjonalnego środowiska. Nasz interdyscyplinarny zespół będzie współpracował, aby zaoferować kompleksowe i skoncentrowane na pacjencie podejście, aby zapewnić najwyższy poziom skuteczności leczenia.

Być postrzeganym jako najbardziej wiarygodny, niezawodny i skuteczny gabinet fizjoterapii w naszej społeczności, napędzany przez naukę, doskonałe wyniki oraz kompetentny, przyjazny i wydajny zespół.

Leczymy na gruncie klinicznych i naukowych faktów. Taki jest Gabinet Fizjoterapii ISiN.

Jest powszechnym prawem wszystkich rzeczy organicznych i nieorganicznych, wszystkich rzeczy fizycznych i ludzkich, wszelkich prawdziwych przejawów umysłu, że życie poznaje się po jego wyrazie i po tym, że forma wynika z funkcji.

Rejestracja

Twoje zdrowie i sprawność fizyczna są dla nas najważniejsze! Niezwlekaj z troską o nie. U nasz możesz umówić się na wizytę online.

Gabinet Fizjoterapii Instytutu Sportu i Nauki