Alkohol a gojenie się tkanek po urazie

Po urazie każdy chce jak najszybciej odzyskać sprawność. W tym celu udajemy się do lekarzy, fizjoterapeutów, aby pomogli nam w tym pomogli. Często jednak to, co robimy poza gabinetem fizjoterapii może zaburzać regenerację organizmu i opóźniać powrót do sprawności. W niniejszym artykule przyjrzymy się wpływowi alkoholu na proces gojenia się tkanek po urazach i zastanowimy się czy jedno piwo wieczorem albo lampka wina do obiadu mogą negatywnie wpłynąć na naszą regenerację.

Wpływ alkoholu na zrost kostny

Złamania kości należą do jednych z najczęściej występujących urazów ortopedycznych. Na powrót do pełnej sprawności po złamaniu wpływ ma wiele czynników. Należą do nich przede wszystkim miejsce urazu, wiek pacjenta, obecność chorób towarzyszących (np. cukrzyca), a także poziom aktywności fizycznej, styl życia (sen, regeneracja, poziom stresu) oraz dieta. 

A co z alkoholem? Wiedzą powszechną jest, że spożywanie alkoholu wpływa na wiele różnych narządów i układów organizmu. Jednym z układów, na który alkohol ma negatywny wpływ jest układ kostny. Wywołuje on ciąg reakcji metabolicznych skutkujących opóźnieniem lub zatrzymaniem zrastania kości. Badacze z Loyola University [1] zaobserwowali u myszy, że spożyciu alkoholu towarzyszy niska mineralizacja kostniny, czyli tkanki kostnej, która tworzy się w miejscu złamania. Oznacza to, że organizm produkuje mniej materiału na odbudowę, a powstająca kość jest słabsza niż u osób niepijących alkoholu. Czy zatem abstynencja po złamaniu kości jest zalecana? Zdecydowanie.

Warto również zaznaczyć, że spożycie alkoholu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem upadku, a to z kolei staje się czynnikiem ryzyka kolejnego złamania w szczególności u osób, które po urazie korzystają z pomocy ortopedycznych (kule, ortezy, balkonik).

Wpływ alkoholu na urazy tkanek miękkich

Urazy ortopedyczne obejmują nie tylko złamania, ale także skręcenia stawów, naderwania mięśni i więzadeł. Badania wskazują, że opóźnienie regeneracji przy spożywaniu alkoholu dotyczy nie tylko kości, ale także więzadeł, ścięgien, mięśni i wszelkich ran skórnych (np. blizny po operacjach) [2]. Toksyczne metabolity wytwarzane przez alkohol w organizmie zaburzają normalną funkcję komórek niezbędną do skutecznej naprawy uszkodzonych tkanek.  

Całkowita abstynencja jest zatem zaleca w przypadku:

  • złamań kości;

  • skręcenia stawów;

  • naderwania/zerwania mięśnia;

  • przed planowaną operacją;

  • po operacji.

„Przecież jedno piwo jeszcze nikomu nie zaszkodziło” – tak może pomyśleć wiele osób. Czy aby na pewno? Należy pamiętać, że zdolności regeneracyjne naszego organizmu są i tak często osłabione przez małą różnorodną dietę, małą ilość i słabą jakość snu, chroniczny stres. Czy jednym piwem warto choćby o minutę opóźnić powrót do pełnej sprawności? Niech czytelnik zdecyduje samodzielnie.

Piśmiennictwo

  1. Impact of Alcohol on Bone Health, Homeostasis and Fracture repair. Eby JM., Sharieh F., Callaci JJ. Curr Pathobiol Rep. 2020.
  2. Alcohol Exposure and Mechanisms of Tissue Injury and Repair Jung MK., Callaci JJ., Lauing KL., Otis JS., Radek KA., Jones MK., and Kovacs EJ. Alcohol Clin Exp Res. 2011.

Opinie pacjentów

Bardzo cieszę się z wyboru fizjoterapeutki, profesjonale podejście, znaczna ulga w bólu już po pierwszej wizycie. Polecam

Po więcej opinii zapraszamy do aplikacji booksy.

Dariusz P

Profesjonalne podejście, szczegółowy wywiad oraz miła atmosfera. Już po pierwszej wizycie czuję ulgę i mogę znów trenować bez bólu. Ćwiczenia do wykonywania w domu lub po treningu zostały szczegółowo pokazane i dokładnie omówione. Z czystym sumieniem polecam Panią Monikę.

Po więcej opinii zapraszamy do aplikacji booksy.

Marcin P

Bardzo konkretna fizjoterapeutka. Wystarczył jeden masaż i już jest ogromna poprawa. Dostałam również bardzo proste i skuteczne zalecenia.

Po więcej opinii zapraszamy do aplikacji booksy.

Ania H

Godziny otwarcia

Poniedziałek 12:00 – 20:00
Wtorek 8:00 – 12:00
Środa 12:00 -20:00
Czwartek 12:00 – 20:00
Piątek 8:00 – 12:00
Sobota 16:00 -19:00

Lokalizacja

Nasze wartości

Jesteśmy zobowiązani do zapewnienia wysokiej jakości i innowacyjnej opieki poprzez wspieranie komfortowego, prywatnego i profesjonalnego środowiska. Nasz interdyscyplinarny zespół będzie współpracował, aby zaoferować kompleksowe i skoncentrowane na pacjencie podejście, aby zapewnić najwyższy poziom skuteczności leczenia.

Być postrzeganym jako najbardziej wiarygodny, niezawodny i skuteczny gabinet fizjoterapii w naszej społeczności, napędzany przez naukę, doskonałe wyniki oraz kompetentny, przyjazny i wydajny zespół.

Leczymy na gruncie klinicznych i naukowych faktów. Taki jest Gabinet Fizjoterapii ISiN.

Jest powszechnym prawem wszystkich rzeczy organicznych i nieorganicznych, wszystkich rzeczy fizycznych i ludzkich, wszelkich prawdziwych przejawów umysłu, że życie poznaje się po jego wyrazie i po tym, że forma wynika z funkcji.

Rejestracja

Twoje zdrowie i sprawność fizyczna są dla nas najważniejsze! Niezwlekaj z troską o nie. U nasz możesz umówić się na wizytę online.

Gabinet Fizjoterapii Instytutu Sportu i Nauki